فتوسل آسانسور چیست ؟ قیمت انواع فتوسل

قیمت انواع فتوسل آسانسور  , جهت خرید و نصب فتوسل برای آسانسور می توانید با مشاورین هیراد نعت آسانبر تماس بگیرید : امروزه با رواج ساخت ساختمان های چند طبقه و مجتمع های تجاری مختلف استفاده از آسانسور بسیار رواج پیدا کرده است و افراد برای حمل انواع کالا و … در بین طبقات مختلف از این سیستم استفاده می کنند. چیزی که در انواع آسانسورها اهمیت دارد ایمنی می باشد در تمامی قسمت های آسانسور باید به ایمنی توجه زیادی شود از جمله این قسمت ها می توان به امنیت هنگام باز و بسته شدن در اشاره کرد.

آسانسور از تجهیزات مختلفی ساخته شده که هر یک وظایفی دارند یکی از این قسمت ها فتوسل می باشد که وظایف گوناگونی بر عهده دارد در این قسمت به بررسی این قطعه و انواع آن می پردازیم.

منظور از فتوسل آسانسور چیست؟

فتوسل آسانسور

درب های آسانسور دارای سنسور می باشند که این سنسورها وظیفه تشخیص افراد و هر جسم دیگری را دارند که مانع آسیب به مسافران در حین ورود و خروج می شود. در این بین قطعه ای به نام فتوسل یا همان چشمی آسانسور در درب آسانسور قرار می گیرد و در حین ورود و خروج مسافر تا زمان ورود کامل و یا برعکس خروج کامل مانع بسته شدن درب می شود.

این نوع سنسورها در همه آسانسورها وجود دارند و تا زمانی که در بین در شی متحرکی وجود داشته باشد مانع بسته شدن آن می شود. در اصل این قطعه ایمنی کامل را در آسانسور از بابت درب برای تمامی مسافران فراهم می کند. نام دیگر فتوسل چشمی آسانسور و یا چشم الکترونیکی می باشد که در ادامه به بررسی چگونگی کارکرد آن می پردازیم.

نحوه کار فتوسل آسانسور

نحوه کار فتوسل از آنچه فکر می کنید بسیار راحت تر می باشد و قطعه بسیار پیچیده ای نمی باشد. معمولاً این سنسورها در یک طرف درب آسانسور نصب می شوند و سیگنال های نور خود را به سمت گیرنده ارسال می کنند اگر مانعی وجود داشته باشد این سیگنال ها به سمت گیرنده ارسال نمی شوند و در این حالت فرمان بسته شدن درب صادر نمی شود تا زمانی که مانع یعنی همان افراد و سایر اشیا متحرک در بین درب قرار نگرفته باشند. به این صورت فتوسل ایمنی بالایی برای مسافرین ایجاد می شود.

نحوه نصب فتوسل آسانسور

همان طور که گفته شد فتوسل یکی از اجزای مهم آسانسور می باشد و باید در نصب آن دقت و توجه زیادی شود زیرا در غیر این صورت ممکن است خطرساز باشد. نصب فتوسل باید توسط فرد متخصص انجام شود و حتماً باید فرد نصاب به طور کامل به نکات نصب اصولی توجه کند و ایمنی را دقیق رعایت کند. از جمله مواردی که باید در نصب فتوسل توجه شود می توان به توجه به اجزای تشکیل دهنده ی فتوسل، محل نصب آن، اطمینان از کارکرد درست آن و عدم آسیب به این قطعه در حین نصب اشاره کرد. بهتر است توجه کنید که هرچه این قطعه درست تر و صحیح تر نصب شود کارکرد بهتری نیز خواهد داشت.

انواع فتوسل آسانسور

فتوسل ها نیز مانند برخی دیگر از قطعات آسانسور در انواع مختلفی ساخته می شوند که هر کدام ویژگی های متفاوتی دارند و بر روی آسانسورهای مختلفی نصب می شوند. در این قسمت به بررسی دو نمونه رایج فتوسل آسانسور یعنی فتوسل پرده ای و فتوسل نقطه ای یا چشمی می پردازیم.

1. فتوسل پرده ای

فتوسل پرده ای اسانسور مانند فتوسل نقطه ای کار می کنند و عملکردشان شبیه به هم می باشد. چیزی که این دو را از هم متمایز می کند نقاط تحت پوشش هریک است.

همانطور که پیش تر نیز به این موضوع اشاره شد؛ فتوسل های نقطه ‌ای تنها یک نقطه را تشخیص می دهند اما فتوسل پرده ای قادر به تشخیص و تحت پوشش گرفتن چندین نقطه است و بصورت کامل تمام سطح درب آسانسور را پوشش می دهد. در واقع فتوسل پرده ای تقریباً تمام سطح ورودی درب آسانسور را بررسی می کند و به همین دلیل به آن پرده نوری آسانسور نیز گفته می‌شود. در صورت تشخیص شیئ کوچک نیز درب آسانسور بسته نخواهد شد و این یعنی دقت و امنیت در بالاترین سطح ممکن تأمین می‌شود.

به دلیل کنترل بالا و امنیت بیشتر در مواقع بسیاری از فتوسل های پرده ای استفاده می کنند. محل نصب فتوسل پرده ای بین لته های درد و بدنه کابین است. به همین دلیل است که این قطعه دارای قطری حداکثر ۸ میلیمتر می‌باشد. فتوسل های پرده ای در دو نوع متحرک و ثابت تولید شده و بیشتر از نوع ثابت آن استفاده می شود. فتوسل های پرده ای گیرنده ها و فرستنده های بیشتری نسبت به نوع نقطه ای دارند. به همین دلیل قیمت آن ها بیشتر می باشد.

از قطعات این سنسور می‌توان به مبانی و تغذیه، میله های آهنی، فرستنده ها و دیگر اجزا مورد نیاز اشاره کرد. سیم کشی فتوسل آسانسور نیز بسیار مهم است و اگر به درستی انجام نشود، کارکرد کلی آن زیر سوال خواهد رفت.

2. فتوسل نقطه ای یا چشمی

نوع دیگری از فتوسل که تقریباً کمی ضعیف تر از مورد دیگر می باشد فتوسل چشمی و یا نقطه ای می باشد. دلیل نام گذاری این نوع فتوسل نحوه کار آن می باشد به طوری که سیگنال ها را به شکل یک نقطه به گیرنده ارسال می کند و فقط یک نقطه خاص را پشتیبانی می کنند.

این سنسور نیز در قسمت کناری درب نصب می شود و ارتفاع آن ها حدوداً 50 تا 70 سانتی متر از سطح زمین می باشد همچنین قیمت این فتوسل نیز پایین است زیرا قطعات کمتری در آن به کار برده شده است. اجزای تشکیل دهنده فتوسل نقطه ای عبارت اند از: منبع تغذیه، سیم، مدار فتوسل آسانسور، لیزر و قطعاتی که برای فرستادن یک سیگنال از سمت فرستنده یکطرفه درب آسانسور به سمت دیگر آن لازم هستند. در هنگام خرید و نصب متوسل بهتر است ابتدا به نیاز خود و کارکردی که از آن انتظار دارید را در نظر بگیرید و سپس با یک فرد متخصص مشورت کنید سپس خرید خود را انجام دهید.

چه تفاوت‌هایی بین فتوسل پرده ای و نقطه ای وجود دارد؟

  • اولین تفاوتی که این فتوسل دارند تعداد نقاط تحت پوشش می باشد به طوری که در فتوسل نقطه ای سیگنال به صورت نقطه به یک گیرنده ارسال می شود در صورتی که در فتوسل پرده ای تعداد گیرنده ها بیشتر می باشد و این عامل باعث شده است که ایمنی بیشتری نسبت به فتوسل تقطه ای داشته باشد از این رو فروش زیادی نیز دارد.
  • زمانی که تعداد گیرنده ها بالا باشد خرابی نیز بیشتر خواهد بود و در صورت خرابی یکی از گیرنده ها کارایی فتوسل کاهش پیدا خواهد کرد از این رو قتوسل پرده ای که دارای گیرنده زیادی می باشد نیاز به سرویس و نگهداری زیادی خواهد داشت.
  • فتوسل نقطه ای از قطعات کمتری تشکیل شده است از این رو قیمت کمتری نسبت به قتوسل پرده ای خواهد داشت. توجه کنید که قتوسل پرده ای به دلیل داشتن گیرنده های زیاد قیمت بالایی دارد همچنین امنیت آن نیز بیشتر می باشد.

بررسی قیمت فتوسل آسانسور

همان طور که گفته شد فتوسل ها انواع مختلفی دارند و قیمت هر یک نیز متفاوت می باشد. بهتر است بدانید قیمت فتوسل ها به عوامل مختلفی از جمله کیفیت و نوع برند آن بستگی دارد برای مثال برند وکو جز بهترین برند های دنیا می باشد از این رو قیمت بالایی نیز دارد ولی برخی از فتوسل ها که کاملاً غیر اصل هستند و کیفیت مطلوبی نیز ندارد قیمت نسبتاً پایینی دارند. اگر قد خرید فتوسل آسانسور را دارید حتماً ابتدا از یک فرد متخصص مشاوره بگیرید.